
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.22 mm |
| Width | 2.98 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 980 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 50 MΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 400 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 980 µm (0.98 mm) |
| Mated Stacking Heights | 980 µm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Schedule B | 8536694040 |
| Contact Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Contact Pitch | 0.4 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 4076
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27341
Ext.Price$0.27341
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27341 | $0.27341 |
| 10 | $0.24862 | $2.48620 |
| 50 | $0.22608 | $11.30400 |
| 100 | $0.20305 | $20.30500 |
| 500 | $0.18236 | $91.18000 |
| 1000 | $0.17667 | $176.67000 |
| 3000 | $0.17116 | $513.48000 |
| 5000 | $0.16582 | $829.10000 |
